Kwatera wojskowa na cmentarzu parafialnym w Książu Wielkim

Na lewo od wejścia na cmentarz parafialny, przy zachodnim murze znajduje się kwatera wojenna. Pochowano w niej żołnierzy poległych podczas walk prowadzonych w okolicy Książa Wielkiego w okresie lata 1914 r. do połowy 1915 r. O ilości pochowanych żołnierzy informuje nas inskrypcja umieszczona na granitowej płycie „Miejsce spoczynku 9 żołnierzy armii austro-węgierskiej, 5 żołnierzy armii rosyjskiej, 2 żołnierzy nieznanej przynależności armijnej. Poległych w I wojnie światowej w latach 1914-1915 Niech spoczywają w pokoju.”

Zobacz więcej >>

Cmentarz nr: 311 Nowy Wiśnicz

Na cmentarzu parafialnym w Nowym Wiśniczu w części południowej i północnej znajdują się dwie kwatery wojskowe zaprojektowane przez Franza Starka.

KWATERA I

Położona w południowej części cmentarza została założona na planie litery „T” o ściętych narożach u podstawy. Ogrodzona jest betonowymi słupami zakończonymi półkulami które są ze sobą połączone  żelazną rurą, na wysokiej podmurówce. Wejście do kwatery znajduje się od strony wschodniej, poprzedzone schodkami. Groby są rozmieszczone niesymetrycznie, brak jest pomnika centralnego.

 

Zobacz więcej >>

 

Cmentarz nr: 348 Stary Sącz

a cmentarzu parafialnym w Starym Sączu znajduje się kwatera wojskowa zaprojektowana przez Gustawa Ludwiga. Założona została na planie półkola, ogrodzona od strony północnej niskimi betonowymi słupkami połączonymi łańcuchami, z pozostałych stron niskimi kamiennymi słupkami połączonymi barierami z żelaznych rur. Do kwatery prowadzi jednoskrzydłowa furtka wykonana z żelaznych prętów znajdująca się naprzeciwko pomnika centralnego.

 

Zobacz więcej >>

 

Cmentarz nr: 84 Bednarka

Zaprojektowany przez Hansa Mayera cmentarz położony jest na lekkim wzniesieniu po prawej stronie drogi nr 993 jadąc od strony Gorlic. Stanowi on kwaterę wojskową na cmentarzu parafialnym w Bednarce.  Założony został na planie prostokąta, ogrodzony jest niskimi kamiennymi słupkami połączonymi ze sobą podwójnymi poręczami z żelaznych rur. Wejście na cmentarz prowadzi przez drewnianą furtkę, która znajduje się naprzeciwko pomnika centralnego (pierwotnie był to wysoki drewniany krzyż z półkolistym, blaszanym nakryciem profilowanym na obrzeżu. Na chwilę obecną funkcję pomnika centralnego pełni betonowy nagrobek z dużym żelaznym krzyżem jednoramiennym, ażurowy, z motywem palmety ma drzewcu).

 

Zobacz więcej >>

 Cmentarz nr: 271 Biadoliny

Cmentarz położony jest na skraju lasu, nieopodal stacji kolejowej - Biadoliny. Zaprojektowany został przez Roberta Motkę i ma kształt prostokąta. Tylne ogrodzenie to wysoki kamienny mur, pośrodku którego znajduje się ściana pomnikowa z inskrypcją :

„ ALS UNS DIE NACHT IN FINSTERNIS ERSTICKTE

GAB UNS EIN GOTT DEN GOLDNEN STERN ZU SEHEN

DER SIEG VERKUNDEND AUFSTIEG ÜBER DIR

GELIEBTE HEIMAT !”

*

„GDY NAS NOC NA KOŃCU ŚWIATA OTOCZYŁA,

BÓG DAŁ NAM ZŁOTĄ GWIAZDĘ,

KTÓRA ZWYCIĘSTWO ZWIASTUJĄC,

WSTAJE NAD TOBĄ, KOCHANA OJCZYZNO”.

 

Zobacz więcej >>

Cmentarz nr: 323 Mikluszowice

Cmentarz o powierzchni 179 m² stanowi kwaterę wojskową na cmentarzu parafialnym w Mikluszowicach. Ogrodzony jest betonowymi słupami zwieńczonymi półkulami połączonymi ze sobą barierami ze zdwojonych żelaznych rur. Pomnik centralny to prostopadłościenny postument z betonowym prostym krzyżem o szerokich ramionach, na którego licu nałożony został żeliwny krzyż ażurowy typu austriackiego. Na narożach muru znajdują się małe betonowe stele z małymi żeliwnymi krzyżami dwuramiennymi na licach. Mogiły umieszczono w jednym rzędzie. Nagrobki to niskie betonowe podstawy z krzyżami wykonanymi z metalowych prętów. Na cmentarz prowadzą dwa wejścia zamknięte łańcuchami usytuowane na wprost pomnika centralnego.

Zobacz więcej >>

Cmentarz nr: 322 Grobla

Zaprojektowany przez Franza Starka cmentarz założony jest na planie prostokąta i stanowi kwaterę na cmentarzu parafialnym w Grobli. Ogrodzony jest betonowymi słupami, połączonymi ze sobą barierami ze zdwojonych rur żeliwnych. Wejście na cmentarz zamknięte ciężkim, żelaznym łańcuchem. Naprzeciw wejścia znajdują się trzy masywne betonowe postumenty. Na środkowym – betonowy krzyż z nałożonym na lico dużym żeliwnym krzyżem ażurowym typu austriackiego. Po boku umieszono mniejsze betonowe stele o ściętych narożach, z małymi żeliwnymi krzyżami maltańskimi typu austriackiego na licach. Groby umieszczono w jednym rzędzie, równolegle do wschodniego ogrodzenia...

Zobacz więcej >>

Cmentarz nr: 321 Świniary

Pojedynczy grób oficera armii austriacko-węgierskiej usytuowany jest w centrum wsi Świniary i przylega do przydrożnej kapliczki. Mogiła założona jest na planie prostokąta, w przednich narożach znajdują się betonowe słupy, natomiast tylnia część mogiły to kamienny mur z wbudowanym prostopadłościennym, betonowym postumentem na którym umieszczono betonowy krzyż z nałożonym na licu żeliwnym krzyżem ażurowym typu austriackiego. Betonowe przednie słupy połączone z tylnym kamiennym murem za pomocą trzech żelaznych rur....

Zobacz więcej >>

Cmentarz wojenny nr 320 Niedary

Założony na planie prostokąta cmentarz o powierzchni 94 m² zaprojektował Franz Stark. Ogrodzony był pierwotnie betonowymi słupami połączonymi ze sobą barierami ze zdwojonych rur. Na chwilę obecną słupy betonowe zastąpiono metalowymi. Pomnik centralny stanowią trzy betonowe stele między którymi znajdują się dwa nagrobki w formie stosu kamieni z wmurowanymi w lico dwuramiennymi niskimi krzyżami. Na środkowej steli umieszczono betonowy krzyż.

Zobacz więcej >>

Cmentarz wojenny nr 319 Ujście Solne

Cmentarz założony został na planie prostokąta i stanowi kwaterę wojskową przy cmentarzu parafialnym w Ujściu Solnym. Ogrodzenie cmentarza wykonane jest z betonowych słupów połączonych ze sobą barierami ze zdwojonych żelaznych rur, które łączy się z ogrodzeniem cmentarza parafialnego. Wejście na cmentarz znajduje się od strony wschodniej i zamykane było łańcuchem (na chwilę obecną brak łańcucha). .

Zobacz więcej >>

Cmentarz wojenny w Rutkach

Jeden z największych cmentarzy z okresu I wojny światowej na terenie województwa podlaskiego. Znajduje się on na wzniesieniu po wschodniej stronie drogi polnej z Rutki do Podwysokiego Jeleniewskiego. Wejście na cmentarz prowadzi przez drewnianą furtkę, całość ogrodzona jest betonowymi słupkami połączonymi ze sobą drutem kolczastym. Cmentarz ma formę koła i składa się z czterech kamiennych tarasów. Na trzech z nich znajdują się mogiły pojedyncze oraz zbiorowe oznaczone kwadratowymi betonowymi płytami z widniejącymi na nich krzyżami równoramiennymi.

Zobacz więcej >>

Cmentarz wojenny w Dubeninkach

W zachodniej części Dubiennik na niewielkim wzgórzu, położony jest cmentarz żołnierzy rosyjskich i niemieckich. Został on wybudowany w latach 1914-1918. Na cmentarzu znajduje się 21 betonowych krzyży oraz jeden drewniany, umieszczony na głównej tablicy kamiennej. Obiekt ogrodzony jest kamiennym murkiem do którego prowadza kamienne schody. Składa się z trzech części: środkowej – prostokątnej, w której pochowani są żołnierze niemieccy, oraz dwóch półkolistych znajdujących się na przeciwległych krańcach w których spoczywają żołnierze rosyjscy nieznani z nazwisk. Śmierć poległych żołnierzy niemieckich upamiętniają dwie tablice w języku niemieckim.

Zobacz więcej >>

Cmentarz nr 136 Zborowice

Zaprojektowany przez Antona Mullera cmentarz położony jest 3 km na wschód od Zborowic. Składa się on z dwóch prostopadłych kwater o powierzchni 558 m2 i 209 m2 do których prowadzą jednoskrzydłowe żelazne furtki umieszczone naprzeciwko siebie. Kwatery ogrodzone są niskimi masywnymi słupkami kamiennymi połączonymi pierwotnie zdwojonymi pojedynczymi poręczami, następnie żelaznymi. Każda kwatera posiada swój pomnik w formie betonowego krzyża na masywnym, kamiennym postumencie. Podział na dwie kwatery wynika z zachowania przez projektanta pierwotnego układu mogił, które wykonali sami żołnierze bezpośrednio po zakończeniu walk. Wewnątrz kwater znajdują się podłużne mogiły z szeregami nagrobków w kształcie dużych betonowych steli na których umieszczone są żeliwne tablice inskrypcyjne. Na cmentarzu są dwa duże groby zbiorowe i 5 pojedynczych, w których pochowano 455 żołnierzy austro-węgierskich ( w większości honwedów) poległych w marcu i w maju 1915 r.{gallery}cmgalic/okluzna/cm136,limit=0,random=1,width=190,height=100,gap_h=20,gap_v=20{/gallery{/gallery}

Zobacz więcej >>

 

Cmentarz wojenny nr 118 Staszkówka

Obiekt położony jest na spłaszczonym wzgórzu zwanym Patria (432 m n.p.m) około 3 km od wsi Staszkówka. Został zaprojektowany przez prof.Hosaeusa. Założony został na planie prostokąta i ogrodzony jest kamiennymi słupami połączonymi ze sobą żelaznymi poręczami. Wejście na cmentarz prowadzi przez dwie pary murowanych słupów o zróżnicowanej wielkości, połączonych podmurówką i metalowym płotem, zamknięte jednoskrzydłowymi wrotami. Pomnik centralny jest w formie czterech potężnych słupów kamiennych o wysokości 15 m, ustawionych w kwadrat, z płaską koroną, zwieńczone wysokimi stylizowanymi, prostymi mieczami zwróconymi ku niebu. Na cmentarzu rzędowo i symetrycznie względem osi kompozycyjnej znajdują się nagrobki typu maltańskiego (austriackiego) są to małe krzyże żeliwne na cokołach z emaliowanymi tabliczkami na licach. {gallery}cmgalic/okluzna/cm118,limit=0,random=1,width=190,height=100,gap_h=20,gap_v=20{/gallery{/gallery}

Zobacz więcej >>

Cmentarz wojenny w Pińczowie

Cmentarz położony jest w Pińczowie przy ul. Grodziskowej i sąsiaduje bezpośrednio z cmentarzem parafialnym. Powstał on na przełomie lat 1917- 1918 i jest jednym z największych cmentarzy I wojennych na terenie województwa Kieleckiego. Obiekt wybudowano na stoku wzgórza na planie zbliżonym do trapezu. Otoczony jest kamiennym murem a wejście do niego prowadzi przez metalową bramkę na skrzydłach której umieszczono dwie wykute daty 1914 i 1915. Na końcu cmentarza znajduję się kaplica wybudowana z ciosów kamiennych na planie prostokąta (4,8 m x 4,8 m).....

Czytaj więcej >>>

Cmentarz wojenny nr 253 Żabno

W najstarszej części cmentarza parafialnego w Żabnie po prawej stronie od alejki centralnej znajduje się kwatera wojenna zaprojektowana przez Johanna Watzala. Wchodzimy na nią przez wejście wykonane z dwóch niskich betonowych słupków, które są zamknięte żelaznymi wrotami zwieńczonymi dwuramiennym krzyżykiem. Po prawej stronie od wejścia znajduje się mogiła 10 polskich żołnierzy poległych we wrześniu 1939 roku (polegli znani z nazwiska - J.Gawron, A.Cieślarz, W.Kenik, T.?yszka, S.Manejczyk.).....

Czytaj więcej >>>