Cmentarze XI okręgu

Archiwum XI okręgu

Okręg ten położony jest na terenach walk z przełomu lat 1914-1915 i znajdują się na nim cmentarze na których pochowani są w większości żołnierze armii austro-węgierskiej, należący do garnizonu krakowskiego (w tym załóg fortecznych, które odpierały ataki Rosjan, a następnie kontratakowały wspierane dalekosiężnymi działami), żołnierze armii polowych zmarli w szpitalach oraz częściowo żołnierze rosyjscy którzy polegli w walkach o forty twierdzy krakowskiej. Na terenie tego Okręgu znajdowały się pierwotnie 22 cmentarze wybudowane przez Roboczy Oddział Grobów Wojennych (który siedzibę miał na Prądniku Czerwonym koło Krakowa) podlegający bezpośrednio Dowództwu Twierdzy Kraków. Ze względu na częste zmiany personalne dokonywane w obsadzie kierownictwa oddziału, opóźnieniu uległy prace nad uporządkowaniem grobów i musiano dla dokończenia inwestycji ściągnać siły robocze z sąsiadujących Okręgów IX i X (które wybudowały 13 obiektów) a na miejsce głównego projektanta, wyznaczono sprawdzonego kierownika jaki i projektanta III Okręgu "Gorlice" - Hansa Mayra. Według Brocha na terenie Okręgu znajdowały się również pojedyncze mogiły żołnierskie, nie objęte ewidencją w takch miejscowościach jak: Zielonki, Mogilany, Gaj, Raciborowice, Fleszów). Wygląd i styl cmentarzy położonych w tym Okręgu znacznie odbiega od innych cmentarzy, wspólnym elementem są tylko niektóre rodzaje nagrobnych krzyży żeliwnych. Charakterystyczną cechą cmentarzy w tym okręgu są kamienne rzeźby nagrobne przedstawiające austriacką czapkę polową z "bączkiem" spoczywającą na laurowym wieńcu. W tym okręgu pochowano łącznie 90 tys. żołnierzy, w tym 38 tys. z armii austro-węgierskiej.

Położenie cmentarzy

Lokalizacja cmentarzy na mapie, kliknij na punkt oznaczony symbolem by zobaczyć informacje o cmentarzu.

 

  

:: Cmentarz nr 327 Niepołomice

Kriegerfriedhof Nr.327 Niepołomice.
Begraben:
? Krieger der Österreichisch - Ungarischen Armee.
? Krieger der Russischen Armee.
3 Massengrãber und 26 Einzelgrãber.
Kreis XI Kraków
Ehre den Gefallenen.

Cmentarz chociaż znajduje się na terenie cmentarza parafialnego w Niepołomicach jest wydzielony metalowym ogordzeniem z osobną bramką wejściową. Wszystkie mogiły ziemne pojedyńcze i zbiorowe znajdujące się na cmentarzu otoczone są betonowym murkiem, niektóre z nich posiadają krzyże metalowe lub betonowe. Również na niektórych nagrobkach możemy zobaczyć tabliczki nagrobne. W 1917 roku w 3 grobach zbiorowych i 26 pojedyńczych pochowano żołnierzy austro-węgierskich i rosyjskich. Pochowani żołnierze armii austro-węgierskiej należeli do następujących jednostek wojskowych: KuKIR 65, 68, TJKR 3, SchR 32, LFKR 43, LIR 1. W okresie międzywojennym przeniesiono tu ekshumowane prochy poległych z cmentarzy wojennych nr 326 (Niepołomice-stacja kolejowa) i nr 327 (Podłęże). Ponadto cmentarz w latach trzydziestych pełnił funkcję garnizonową.

 • 10
 • 11
 • 12
 • 7
 • 8
 • 9

POCHOWANO TUTAJ *

POLSKA (PL) - 8 żołnierzy (pochowanych po 1918 roku).

Jan Wąs - ◊ 17.01.1861 po trudach wojennych zasnął w Panu †  25.07.1917.
Jan Szczęśniak - lat 42 † 12.07.1917 w czasie zmagań wojennych.
Stanisław Słowik - ◊ 05.05.1873 - † 05.05.1918 ofiara I wojny światowej.

 

:: Cmentarz nr 328 Niepołomice - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.328 Niepołomice.
Begraben:
1 Krieger der Österreichisch - Ungarischen Armee
1 Einzelgrãber.
Kreis XI Kraków
Ehre den Gefallenen.

Grób żołnierza armii austro-węgierskiej narodowości żydowskiej znajduje się na cmentarzu żydowskim. Położenie grobu nie ustalone.

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 1 żołnierz.

 

:: Cmentarz nr 329 Podborze

Kriegerfriedhof Nr.329 Podborze.
Kreis XI Kraków
Begraben:
8 Krieger der Russischen Armee
1 Massengrãber und 4 Einzelgrãber.
Entwerfer des Friedhofs: Franz Stark.
Ehre den Gefallenen.

Jadąc drogą z Niepołomic w stronę Staniątek wyjeżdzając z lasu, po prawej stronie znajduje się cmentarz nr: 329. Założony został wokół przydrożnej kapliczki słupowej z 1862 r. na planie prostokąta. Jest to dość ciekawy obiekt ze względu na swoje umiejscowienie, można tu zobaczyć połączenie cmentarza z kapliczką (jako głównym pomnikiem) oraz betonową ławkę która stanowi fragment ogrodzenia. W 1 grobie zbiorowym i 4 pojedyńczych pochowano 8 żołnierzy rosyjskich poległych w grudniu 1914 roku. Cmentarz ten został zaprojektowany przez Franza Starka.

 • 13
 • 14
 • 15
 • 16
 • 17

POCHOWANO TUTAJ *

ROSJA (RUS) - 8 żołnierzy.

 

:: Cmentarz nr 370 Jordanów - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.370 Jordanów
Kreis XI Kraków
Begraben: ?
3 Einzelgrãber.
Ehre den Gefallenen.

Kwatera ziemna położona na cmentarzu parafialnym w Jordanowie, w której znajdowały się trzy groby ziemne żołnierzy rosyjskich poległych w grudniu 1914 roku, została zlikwidowana po II wojnie światowej.

 

:: Cmentarz nr 379 Mała Wieś - Ochmanów

Kriegerfriedhof Nr.379 Mała Wieś-Ochmanów.
Kreis XI Kraków
Begraben:
6 Krieger der Österreichisch - Ungarischen Armee
1 Massengrãber.
Ehre den Gefallenen.

Obiekt znajduje się przy drodze krajowej między Wieliczką a Niepołomicami. Brak jest danych dotyczących planu pierwotnego, formy oraz projektanta obiektu. Do naszych czasów zachował się jedynie pomnik o kształcie słupa, zwieńczony rzeżbą odpoczywającego sokoła. Wokół pomnika jest mały chodniczek wykonany z kostki brukowej. W jednej zbiorowej mogile pochowanych jest 6 żołnierzy austriackich z 22 pułku landwery.

 • 1
 • 2

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 6 żołnierz z 22 pułku piechoty landwery.

 

:: Cmentarz nr 380 Kokotów - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.380 Kokotów.
Kreis XI Kraków
Begraben:
1 Krieger der Österreichisch - Ungarischen Armee,
1 Einzelgrãber.
Ehre den Gefallenen.

Pojedyńczy grób żołnierza armii austro-węgierskiej o nieustalonym położeniu. Zniwelowany po II wojnie światowej.

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 1 żołnierz.

 

:: Cmentarz nr 382 Świątniki Górne - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.382 Świątniki Górne.
Kreis XI Kraków
Begraben: ?
1 Massengrãber und 1 Einzelgrãber.
Ehre den Gefallenen.

Położenie cmentarza nieznane, wiadomo tylko że znajdował się na nim 1 grób zbiorowy i 1 pojedyńczy, całość zlikwidowana po II wojnie światowej. W 2007 roku ustawiono obok cmentarza parafialnego kamienny obelisk z granitową płytą nagrobną z inskrypcją : "Cmentarz wojenny Twierdzy Kraków nr: 382 świątniki Górne. Pamięci poległych w walkach o Twierdzę Kraków w grudniu 1914 roku. "Miarą kultury narodu jest jego troska o cmentarze wojenne i groby obce". Świątniki Górne 2007 r.

 • 1
 • 2

 

:: Cmentarz nr 384 Kraków - Łagiewniki

Kriegerfriedhof Nr.384 Łagiewniki.
Kreis XI Kraków
Begraben:
266 Krieger
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.

Cmetnarz ten położony jest przy ul.Siostry Faustyny (dawniej ul.Wronia) w sąsiedztwie Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach i został zaprojektowany przez Hansa Mayra. Wejście na cmentarz, które usytuowane jest od strony ulicy Wilczej ma formę kamiennej bramki zwieńczonej wysokim frontonem. Otwór wejściowy zamykany jest żelazną jednoskrzydłową furtką. Od niej prowadzi nas alejka na końcu której znajduje się dobrze zachowany drewniany krzyż centralny z półokrągłym metalowym daszkiem. Poniżej niego wybudowano w 1988 roku symboliczny grób ujęty w betonowe obramowanie, z lastrikową płytą nagrobną z inskrypcją - "OMNIA PRO PATRIA TU SPOCZYWA 266 ŻOŁNIERZY NARODOWOŚCI: AUSTRIACKIEJ, CHORWACKIEJ, CZESKIEJ, ESTOŃSKIEJ, LITEWSKIEJ, NIEMIECKIEJ, POLSKIEJ, ROSYJSKIEJ, RUMUŃSKIEJ, SERBSKIEJ, SŁOWACKIEJ, SŁOWEŃSKIEJ, UKRAIŃSKIEJ, WĘGIERSKIEJ, WŁOSKIEJ, KTÓRZY ZMARLI W LATACH 1914-1918".
Po lewej stronie krzyża centralnego, zaraz przy ogrodzeniu znajduje się jeden grób ziemny otoczony betonowym murkiem. W dalszej części cmentarza zachowały się jedynie resztki betonowych cokolików nagrobnych. Obiekt od strony północnej ogrodzony jest betonową balustradą z elementów pionowych, na wysokiej kamiennej podmurówce połączony poręczą. Na dwóch załamanych pod kątem prostym odcinkach - pełnym murem kamiennym, z pozostałych stron zwykłą metalową siatką. Na cmentarzu tym pochowano 266 żołnierzy wszystkich trzech walczących armii kilkunastu nardowości, zmarłych w zabudowaniach klasztornych w których znajdował się szpital epidemiologiczny, od sierpnia 1914 roku do grudnia 1918 roku.

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

POCHOWANO TUTAJ *

266 żołnierzy wszystkich trzech walczących armii, kilkunastu narodowości.

 

:: Cmentarz nr 385 Podgórze - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.385 Podgórze.
Kreis XI Kraków
Begraben:
19 Krieger der Österreichisch - Ungarischen Armee.
Ehre den Gefallenen.
 

Dnia 28 pażdziernika 1942 roku rozpoczęto prace budowlane obozu pracy przymusowej dla Żydów (KL Plaszow) . Terenem budowy objęto stary cmentarz podgórski leżący na terenie dawnego miasta Podgórze, na którym znajdowała się kwatera wojskowa w której pochowanych zostało 19 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej. Kształt kwater i wystrój grobów do tej pory jest nieznany. Obecnie cały teren byłego cmentarza jest gęsto zarośnięty, spotkać możemy również widoczne na zdjęciach umieszczonych poniżej ruiny wysadzonego żydowskiego domu pogrzebowego.

 • 1
 • 10
 • 11
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 19 żołnierzy.

Wykaz żołnierzy pochowanych na cmentarzu nr 385 Podgórze.

 

:: Cmentarz nr 386 Kraków - Podgórze

Kriegerfriedhof Nr.386 Kraków-Podgórze.
Kreis XI Kraków
4 Massengrãber.
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.
 

Cmentarz ten został zaprojektowany przez Hansa Mayra i obecnie jest to kwatera na nowym cmentarzu podgórskim. Obiekt ten pełnił rolę cmentarza przyszpitalnego, w okresie międzywojennym został zmniejszony i gruntownie przebudowany w prostym modernizujacym charakterze z kamiennymi urnami w narożnikach. W 1917 roku kwatera liczyła 360 grobów pojedyńczych wszystkich trzech walczących armii. Brak jest bliższych danych o poległych i zmarłych żołnierzach. Po ekshumacji prochy złożono w czterech mogiłach zbiorowych.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

 

:: Cmentarz nr 388 Kraków - Rakowice

Jest to największy cmentarz w tym Okręgu i niewątpliwie reprezentatywnym, liczący w chwili zakończenia jego budowy w 1918 roku aż 1345 grobów, w tym 553 masowych. Na cmentarzu znajdują się 3 kwatery, jedna z nich zaprojektowana przez Hansa Mayera zlokalizowana jest wzdłuż ogrodzenia przy ul. Żelaznej. Została zaprojektowana w kształcie aleii która ma długość ok. 300 m i szerokość ok. 20 m. Początek jej rozpoczyna pomnik który wyglądem nawiązuje do antycznego ołtarza z ciosów kamiennych, w przyziemiu z tyłu pomnika znajduje się zamknięte kratą wejście do krypty w której umieszczono trumny oficerów. Spacerując po aleii znajdujemy większość typowych nagrobków, które wykorzystano na innych cmentarzach wojskowych. Na murze oddzielającym cmentarz od ulicy zostały umieszczone nagrobki w formie płyt nakrytych gzymsami, idąc w kierunku kaplicy cmentarnej znajduje się kwatera Legionistów Polskich, na środku której jest pomnik zwieńczony rzeźbą grupy legionistów i oflankowany słupami zwieńczonymi rzeźbami orłów. Niedaleko tej kwatery położony jest sarkofag - grobowiec gen. Zielińskiego oraz żołnierzy Pułku Ułanów Rokitniańskich. Trzecia kwatera zaprojektowana przez inż. Huperta znajduje się przy ul.Prandoty. Ze względu na parokrotne przebudowy kwatery zostały poprzestawiane krzyże nagrobne w ten sposób że nie wiadomo właściwie do jakiej armii należą żołnierze leżący pod nimi. Również w tym miejscu pochowani są żołnierze ekshumowani z tymczasowych miejsc pochówków z okolic Krakowa. We wszystkich trzech kwaterach pochowanych jest 6600 żołnierzy (w tym austro-węgierscy, polscy legioniści zmarli w latach 1914 - 1918, żołnierze polscy z garnizonu krakowskiego zmarli od 1918 - 1939, żołnierze rosyjscy polegli w latach wojny oraz zmarli po jej zakończeniu w lazaretach, jeńcy włoscy zmarli w obozach.

Warning: No images in specified directory. Please check the directoy!

Debug: specified directory - https://gkazelot.pl/images/cmgalic/okkrakow/cm388

POCHOWANO TUTAJ *

Wykaz żołnierzy pochowanych na cmentarzu nr 388 Kraków-Rakowice.

 

:: Cmentarz nr 389 Kraków - Bronowice - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.389 Kraków-Bronowice.
Kreis XI Kraków
3 Einzelgrãber.
Ehre den Gefallenen.

Na cmentarzu tym pochowanych znajdowały się trzy groby ziemne żołnierzy austro-węgierskich. Położenie ani wygląd nieznany.

 

:: Cmentarz nr 390 Kraków - Mogiła

Kriegerfriedhof Nr.390 Mogiła
Kreis XI Kraków
Begraben:
71 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee.
2 Massengrãber und 19 Einzelgrãber.
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.

Jest to niewielka kwatera wojenna położona we wschodniej części cmentarza parafialnego w Mogile, obecnie położonego na os.Wandy w Nowej Hucie. Pomimo budowy licznych osiedli cmentarz nie został zlikwidowany, jak się to stało z cmentarzem nr 89 w Gorlicach. Całość założona na planie prostokąta, zaprojektowana zostala przez Hansa Mayra. Cmentarz był ogrodzony od strony północnej i południowej niskimi masywnymi betonowymi słupami oraz (pierwotnie) żywopłotem. Na narożnych słupkach znajdowały się charakterystyczneg dla tego Okręgu kamienne rzeźby austriackiej czapki żołnierskiej leżącej na grubym laurowym wieńcu. Obecnie kwatera jest jedynie oddzielona niskim betonowym murkiem od reszty terenu cmentarza parafialnego. Z wyglądu pierwotnego cmentarza zachował się jedynie pomnik centralny (w formie krzyża, nakryty dwuspadową dachówką) oraz kwatery grobowe usytuowane równolegle do alejki po obu jej stronach, na końcach któych znajdują się żeliwne krzyże. W 2 grobach zbiorowych i 19 pojedyńczych pochowano 71 żołnierzy armii austriacko-węgierskiej (z 3.,6.,14.,24.,i 25. pułku piechoty, 16. pułku piechoty honwedów, 6. pułku ułanów, 12.pułku armat polowych Landwery, 21.,i 212. marszbatalionu Landszturmu, 2.i 79. batalionu Landszturmu, 35. pułku ciężkiej artylerii polowej, 53. pulku artylerii polowej, 2.pułku armat polowych Landwerhy). 48 pochowanych tutaj żołnierzy było ofiarami wybuchu do którego doszło w dwóch składach amunicyjnych Twierdzy Kraków. Podczas pogrzebu, odbyły się liczne manifestacje mieszkańców Krakowa.

 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 71 żołnierzy z następujących jednostek wojskowych armii austriacko-węgierskiej : 3.,6.,14.,24.,i 25. pułku piechoty, 16. pułku piechoty honwedów,6. pułku ułanów, 12.pułku armat polowych Landwery, 21.,i 212. marszbatalionu Landszturmu, 2.i 79. batalionu Landszturmu, 35. pułku ciężkiej artylerii polowej, 53. pulku artylerii polowej, 2.pułku armat polowych Landwerhy

Wykaz żołnierzy pochowanych na cmentarzu nr 390 Kraków-Mogiła.

 

:: Cmentarz nr 391 Kocmyrzów

Kriegerfriedhof Nr.391 Kocmyrzów
Kreis XI Kraków
Begraben:
59 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee.
7 Krieger der Russischen Armee
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.

Cmentarz został zaprojektowany przez Hansa Mayra. Ukryty za gęstą roślinością trudno go zauważyć jadąć drogą. Wchodząc na cmentarz ukazuje nam się brama zaakcentowana przez słupy zwieńczone kulami. Cały cmentarz jest otoczony murem załamanym w wielu miejsach. Na środku znajduje się pomnik centralny w tym przypadku drewniany krzyż otoczony półokrągłym metalowym daszkiem (połowy daszka brakuje, a jego resztki są prawym rogu cmentarza). Na występie wschodniej ściany jest kamienna ława, a nieopodal niej pororzucane puste butelki po piwie (myśle ze zbędny jest to tego komentarz, po prostu szkoda słów).

 • 1
 • 10
 • 11
 • 12
 • 13
 • 14
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
 • 6
 • 7
 • 8
 • 9

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 59 żołnierzy.

ROSJA(RU) - 7 żołnierzy.

Wykaz żołnierzy pochowanych na cmentarzu nr: 391 Kocmyrzów.

 

:: Cmentarz nr 392 Kocmyrzów - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.392 Kocmyrzów
Kreis XI Kraków
2 Massengrãber und 1 Einzelgrãber.
Ehre den Gefallenen.
 

Cmentarz położony był obok dawnego budynku austriackiego Urzędu Celnego, znajdowały się na nim 2 groby ziemne i 1 pojedyńczy. W latach międzywojennych został zlikwidowany, a pochowanych na nim żołnierzy przeniesiono na cmentarz nr: 391.

 • 253
 • 255

 

:: Cmentarz nr 393 Górka Kościelnicka

Kriegerfriedhof Nr.393 Górka Kościelnicka
Kreis XI Kraków
Begraben: 41 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee.
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.
 

Cmentarz zaprojektowany przez Hansa Mayra, położony przy kościele uniknął dewastacji, jest zadbany i chyba nie dawno temu został odnowiony. Trudno jest dzisiaj określić czy pole grobowe obejmowało jedynie teren otoczony niskim krawężnikiem czy też zbliżone było do ściany kościoła. Z relacji napotkanego mieszkańca cmentarz ten prawdopodobnie powstał gdy w kościele mieścił się szpital podczas I wojny światowej.

 • 1
 • 2
 • 3

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 41 żołnierzy.

Wykaz żołnierzy pochowanych na cmentarzu nr: 393 Górka Kościelnicka.

 

:: Cmentarz nr 394 Karniów

Kriegerfriedhof Nr.395 Karniów.
Kreis XI Kraków
Begraben: 10 Krieger.
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.

Jest to mogiła zbiorowa. Pomnik został przebudowany w latach 20 - tych, poza rzeźbą nie zachowały się żadne oryginalne elementy. Na pomniku widnieje napis: "1914 - Ku czci poległych za wolność i Ojczyznę". Grób otoczony jest żelaznym ogrodzeniem z prętów na betonowej niskiej podmurówce, z wejściem z boku zamkniętym jednoskrzydłową furtką. Został zaprojektowany przez Hansa Mayra. W tej zbiorowej mogile spoczywa 10 żołnierzy.

 • 1
 • 2

POCHOWANO TUTAJ *

10 żołnierzy (w tym 2 austriaków znanych z nazwiska).

 

:: Cmentarz nr 395 Czulice

Kriegerfriedhof Nr.394 Czulice.
Kreis XI Kraków
Begraben:
16 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee.
2 Massengrãber und 6 Einzelgrãber
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.

Cmentarz ten został zbudowany na terenie dworu w Czulicach, zaprojektowany został przez Hansa Mayra. Zapewne podczas budowy PGR-u lub jego funkcjonowania na terenach dworskich doszło do dewastacji cmentarza, pozostał tylko pomnik z rzeźbą czapki żołnierskiej który jest jedyną pozostałością również informacją o położeniu cmentarza, na którym pochowano w 6 mogiłach pojedyńczych i 2 zbiorowych żołnierzy austriackich z 1 Pułku Strzelców Tyrolskich. Polecam go do zwiedzenia.

 • 1
 • 2
 • 3

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 16 żołnierzy z 1 Pułku Strzelców Tyrolskich.

 

:: Cmentarz nr 397 Podstolice - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.397 Podstolice.
Kreis XI Kraków
Begraben: 1 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee.
1 Einzelgrãber.
Ehre den Gefallenen.

Na cmentarzu parafialnym w Podstolicach znajdował się pojedynczy grób żołnierza austro-węgierskiego, który został zlikwidowany w okresie międzywojennym.

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 1 żołnierza.

 

:: Cmentarz nr 398 Bieńczyce-Dłubnia - nieistniejący

Kriegerfriedhof Nr.398 Bieńczyce-Dłubnia.
Kreis XI Kraków
Begraben: 1 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee.
1 Einzelgrãber.
Ehre den Gefallenen.

Pojedynczy grób żołnierza austro-węgierskiego znajdował się przy ul.Makuszyńskiego. Założony prawdopodobnie w miejscu śmierci poległego. Został zlikwidowany w latach 50 podczas poszerzania ulicy.

 

Położenie grobu obok drogi z Bieńczyc do Dłubni. Źródło - Archiwum Narodowe w Krakowie. Oprac. gkazelot.pl

POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 1 żołnierza.

 

:: Cmentarz nr 400 Prusy

Kriegerfriedhof Nr.400 Prusy.
Kreis XI Kraków
Begraben: 1 Krieger der Österreichisch-Ungarischen Armee.
Entwerfer des Friedhofs: Hans Mayr.
Ehre den Gefallenen.

Grób został założony prawdopodobnie na miejscu śmierci. Obecnie zadbany i chyba nie dawno odnowiony pomnik w kształcie betonowej tumby na dwustopniowej prostokątnej podstawie lekko zwężonej ku górze, pozwolił uczcic śmierć jednego żołnierza austro-węgierskiego bez nadmiernej "pompy". Położony tuż przy drodze z Krakowa do Proszowic jest dobrze widoczny z drogi. Zaprojektowany został przez Hansa Mayra.

 • 1
 • 2
 POCHOWANO TUTAJ *

AUSTRIA (AT) - 1 żołnierza.